SDRUŽENÍ LIDOVÝCH ŘEMESLNÍKŮ A VÝROBCŮ , z.s.
Stanovy
V platném znění schváleném členskou schůzí dne 10.3.2024
POSLÁNÍ
Sdružení lidových řemeslníků a výrobců, z.s. (dále jen „spolek“ nebo „SLŘV“) je dobrovolnou, nezávislou společenskou organizací, která sdružuje lidové řemeslníky a výrobce, jejichž činnost vychází z tradiční lidové umělecké výroby a lidové kultury příslušných regionů.
Posláním spolku je udržování životaschopnosti tradic lidové řemeslné výroby a její materiálové a stylové čistoty, které je doplněno studiem sbírek v depozitáři Etnografického ústavu či vlastivědných muzeí a konzultacemi s jejich odbornými pracovníky.
Spolek vytváří podmínky pro prezentaci činnosti svých členů na nejrůznějších akcích kulturního či národopisného charakteru jak doma, tak i v zahraničí.
- 1 – NÁZEV A SÍDLO
- Spolek užívá název „Sdružení lidových řemeslníků a výrobců, z.s.“.
2. Sídlem spolku je obec Rosice. - O změně stanov spolku, pokud jde o sídlo spolku, jakož i o určení přesné adresy sídla spolku rozhodne na návrh Rady spolku členská schůze. Jako sídlo spolku i přesná adresa spolku musí být vždy určeno aktuální trvalé bydliště hospodáře spolku.
- 2 – POSTAVENÍ A PŮSOBNOST
- Spolek reprezentuje své členy vůči orgánům státní správy a jiným organizacím.
- Působnost spolku je geograficky neomezená.
- Spolek přispívá veškerou svojí činností k prezentaci a rozvoji lidové umělecké výroby jako neoddělitelné součásti kulturního dění ve městě, oblasti a tím i v celé republice.
- Ve sféře své odbornosti plní spolek i funkci konzultativní a odborně poradní.
- Z hlediska vnitřní struktury spolku, která je ve své podstatě dynamická a proměnlivá, je jakékoliv sdružování podle formálních či neformálních kritérií možné. Členové se mohou sdružovat do odborných či zájmových seskupení (cechy), nebo mohou být činní v několika seskupeních.
- Z hlediska vnějších vztahů může SLŘV vytvářet asociace s jinými spolky, kluby či organizacemi působícími ve městech, oblastech, nebo s působností celostátní. V jakémkoliv typu vyšší asociace musí SLŘV vyžadovat paritní nebo přiměřené zastoupení a musí mít možnost spolurozhodovat o všech záležitostech.
- 3 – POBOČNÉ SPOLKY
- Z důvodu regionálních zájmů mohou vznikat pobočné spolky, které sdružují členy SLŘV v místním regionu. Pobočný spolek vzniká dnem zápisu do veřejného rejstříku. Návrh na jeho zápis podává hlavní spolek.
Vzniklá organizace bude užívat název: Sdružení lidových řemeslníků a výrobců, z.s. – pobočný spolek, regionální označení. - Pobočný spolek řeší úkoly SLŘV v regionu, ve kterém působí.
- Pobočný spolek volí a odvolává svého předsedu, členy rady a dalších orgánů dle vlastního uvážení.
- Předseda pobočného spolku může být přítomen jednání rady oblastního (zemského) SLŘV s hlasem poradním.
- Pobočný spolek může mít práva a povinnosti a nabývat práva a povinnosti v plném rozsahu).
- Na činnost pobočného spolku, vytváření jeho orgánů a činnost těchto orgánů se přiměřeně vztahují příslušná ustanovení těchto Stanov.
- 4 – PRÁVNÍ SUBJEKTIVITA A ODPOVĚDNOST
- Sdružení lidových řemeslníků a výrobců, z.s. má právní subjektivitu na základě zápisu do veřejného rejstříku.
- Spolek má právo vystupovat ve vnějších i vnitřních vztazích jako právní subjekt.
- Spolek je oprávněn samostatně hospodařit a vyvíjet zahraniční činnost.
- Spolek bere na sebe odpovědnost vyplývající z vlastní činnosti na základě příslušných ustanovení Stanov a svého zaměření.
- Spolek neručí za osobní závazky svých členů.
- Členové neručí za finanční závazky spolku.
- Hlavní spolek neručí za dluhy pobočného spolku.
- 5 – CÍLE A ÚKOLY
Úkolem spolku je:
- Sdružovat lidové řemeslníky a výrobce jako nositele tradiční lidové umělecké výroby ve smyslu prezentace jejich tvorby prostřednictvím prodejních a výstavních akcí, předváděním řemeslné výroby, výchovně vzdělávacích akcí apod.).
- Hájit a prosazovat zájmy svých členů v oblasti tvůrčí i sociálně právní (spoluvytvářet jejich důstojný existenční prostor).
- Z hlediska výchovně vzdělávací činnosti vytvářet vhodné podmínky pro odborný růst mladé generace v oblasti lidové umělecké výroby formou odborného školení – seminářů, krátkodobých kurzů apod. pod vedením zkušených odborníků.
- Podávat pro své členy vyjádření a doporučení podporující jejich tvůrčí činnost a chránící jejich občanské zájmy.
- Spolupracovat se správními orgány v otázkách týkajících se lidové umělecké výroby a lidové kultury, a týkajících se popularizace svých členů.
- Spolupracovat s masově komunikačními prostředky na úseku propagace činnosti spolku a tvůrčí práce svých členů.
- Spolupracovat s různými organizacemi a spolky, které mají vztah k lidovému umění (spolky, sdružení, nadace, národopisné soubory, kulturní zařízení, cestovní kanceláře, kluby přátel aj. společenství).
- Vydávat informační a propagační materiály, odborně zaměřené publikace aj. tiskoviny vztahující se k činnosti spolku.
- Vytvářet v závislosti na aktuálních ekonomicko-právních podmínkách vlastní účelová zařízení (prodejní galerie, výukové prostory, skladiště zboží a materiálu, dílny) a vyvíjet vlastní hospodářskou činnost, která by umožňovala svým členům realizaci a prodej svých výrobků.
- Poskytovat pro své členy odbornou i právní poradenskou službu a vzájemnou konzultativní výměnu zkušeností.
- Poskytovat pro své členy rozsáhlou informační službu o chystaných akcích a aktivitách spolku.
- 6 – ČLENSTVÍ
- Členství ve spolku je dobrovolné.
- Věková hranice členství ve spolku je od 18 let neomezena.
- Podmínka členství je prokazatelná kvalita tvůrčí práce a řemeslná dovednost své profese.
- Členem se stává každý tradiční řemeslník a výrobce, který si podá písemnou přihlášku, souhlasí s programovým zaměřením spolku a ustanoveními danými Stanovami spolku a jehož členství odsouhlasí členská schůze spolku.
- Podmínkou členství je zaplacení jednorázového registračního poplatku a placení ročního členského příspěvku. Výše a splatnost obou poplatků je stanovena Vnitřním řádem spolku, který schvaluje členská schůze spolku.
- Členem spolku může být i právnická osoba (výše členského příspěvku a jeho splatnost jsou stanoveny Vnitřním řádem spolku).
- Na doporučení Rady spolku může členská schůze spolku svým rozhodnutím prohlásit jednotlivé členy za čestné členy spolku (návrh může podat kterýkoliv člen k rukám Rady spolku). . Čestné členství se může navrhovat z důvodu vážného zdravotního stavu nebo věku, které neumožňují podílet se na činnosti spolku. Navržený čestný člen by měl být členem SLŘV nejméně 15 let nebo mít zásluhu o rozvoj a propagaci spolku. Čestné členství se může navrhovat z důvodu vážného zdravotního stavu nebo věku – které neumožňují podílet se na činnosti spolku.
- Pokud člen nezaplatí členský příspěvek do termínu stanoveného Vnitřním řádem spolku, je jeho členství pozastaveno na dobu do konce příštího kalendářního roku. Po uplynutí této doby je automaticky zrušeno.
- 7 – PRÁVA A POVINNOSTI ČLENŮ
- Každý člen má právo požádat o radu týkající se jeho tvůrčí činnosti i občanského postavení.
- Člen může požadovat pouze splnitelné požadavky v rámci Stanov a platných právních norem.
- Členové mají právo:
- a) spolurozhodovat o důležitých záležitostech spolku na členské schůzi,
- b) volit a být volení do Rady spolku,
- c) využívat všech výhod a služeb, které poskytuje spolek,
- d) podávat náměty, návrhy, připomínky, stížnosti či požádat o pomoc při řešení určitých problémů souvisejících s jejich tvůrčí činností, či jejich občanských zájmů,
- e) požadovat na jednáních členské schůze informace o činnosti spolku a jeho hospodaření,
- f) podat prostřednictvím spolku odvolání proti event. rozhodnutí, které určitým způsobem poškozuje jeho tvůrčí činnost či občanské postavení,
- g) zúčastňovat se akcí, které pořádá spolek nebo jichž je spolupořadatelem,
- h) užívat symbolů a názvu spolku. Způsob a podmínky užívání symbolů a názvu jsou upřesněny Vnitřním řádem.
- Členové jsou povinni:
- a) platit stanovené zápisné a členské příspěvky,
- b) řídit se Stanovami, prosazovat programové zaměření spolku, plnit usnesení členské schůze a zachovávat členskou kázeň,
- c) chránit majetek a prostředky spolku,
- d) podle svých možností a schopností se zapojit do práce spolku,
- e) v případě svěřené funkce vykonávat tuto řádně a odpovědně,
- f) zdržet se všeho, co by mohlo poškodit zájmy spolku i jeho členů,
- g) hlásit veškeré změny, mající vliv na členství ve spolku, a to do 1 měsíce ode dne změny.
- 8 – ZÁNIK ČLENSTVÍ
Členství ve spolku zaniká:
- Úmrtím člena spolku nebo zánikem člena – právnické osoby.
- Vystoupením na vlastní žádost, které je člen povinen oznámit písemně.
- Vyloučením, a to
- a) pro porušování členských povinností a odpovědnosti z vlastní činnosti, která by jakýmkoliv způsobem poškozovala postavení spolku na veřejnosti,
- b) dopustí-li se prokazatelného trestního činu,
- c) pokud se přestane věnovat tvorbě výrobků, na jejichž základě byl do spolku přijat.
- Členství ve spolku zaniká zrušením členství z důvodů neplacení členských příspěvků v souladu s ustanovením § 6.
- 9 – STRUKTURA SPOLKU
- Základní struktura spolku je stanovena podle územního principu a současně zakotvuje také princip profesní (cechy).
- V důsledku regionálních zájmů mohou být zřizována pobočné spolky na základě územního členění v sídle územně správního celku.
- 10 – ČLENSKÁ SCHŮZE
- Nejvyšším orgánem je členská schůze, kterou tvoří všichni členové spolku. Svolává ji Rada spolku nejméně jednou do roka nebo může rozhodnout o svolání mimořádné členské schůze, požádá-li o to nejméně 20% členů s udáním předmětu jednání. Svolává se písemnými či e-mailovými pozvánkami odeslanými nejméně 10 dnů předem.
- Členská schůze je usnášeníschopná, sejde-li se ve stanovenou hodinu nadpoloviční většina členů a usnesení je platné, hlasuje-li pro ně nadpoloviční většina přítomných. Nesejde-li se ve stanovenou hodinu nadpoloviční většina členů, je členská schůze usnášeníschopná po půl hodině za jakéhokoliv počtu přítomných. Usnesení je v tomto případě platné, hlasuje-li pro ně 2/3 většina přítomných.
- Jednání členské schůze řídí osoba pověřená Radou spolku.
- Do působnosti členské schůze spolku náleží:
- a) přijímat a schvalovat zprávy o činnosti Rady spolku a Dozorčí komise, a ukládat jim úkoly,
- b) schvalovat rozpočet spolku a jeho plnění (včetně změn rozpočtu), schvalovat hospodaření spolku a přijímat v tomto směru veškerá opatření,
- c) schvalovat a měnit Stanovy spolku a Vnitřní řád,
- d) stanovovat či měnit výši zápisného a členského příspěvku,
- e) volit a odvolávat členy Rady spolku a Dozorčí komise,
- f) řešit základní problémy organizační a tvůrčí,
- g) schvalovat čestné členy,
- h) schvalovat vyloučení členů z řad spolku,
- i) schvalovat zřizování či rušení účelových zařízení,
- j) schvalovat úkoly pro příští volební období,
- k) rozhodnout o zrušení spolku s likvidací nebo o jeho přeměně,
- l) rozhodovat o všech dalších otázkách, které do působnosti členské schůze svěřuje zákon, tyto stanovy nebo Vnitřní řád nebo které si členská schůze spolku vyhradí.
- 11 STATUTÁRNÍ ORGÁN ( Rada)
- V čele spolku stojí Rada, která je volena a odvolávána přímými návrhy členů spolku na členské schůzi .Rada má současně funkci statutárního orgánu. Podle paragrafu 246 Občanského zákoníku 89/2012 je toto období pětileté.
- Rada spolku má 5 členů a volí ze svého středu předsedu a hospodáře.
- Posláním Rady spolku je:
- a) ve vnitřních vztazích vystupovat jako koordinátor zájmů členů a jejich tvůrčí aktivity ve smyslu programového zaměření spolku s tím, že zájem celku je určující,
- b) ve vnějších vztazích vystupovat jako reprezentant spolku, který hájí a prosazuje zájmy jednotlivců i celku na úrovni vnitřních i zahraničních vztahů, samostatně však i v rámci státu a na mezinárodním fóru.
- Rada spolku rozhoduje o všech otázkách činnosti a programového zaměření, které nejsou svěřeny do působnosti jiného orgánu spolku, nebo které si tento orgán nevyhradí .
- Rada spolku se schází podle potřeby a usnáší se za přítomnosti alespoň poloviny členů prostou většinou hlasů. Osobní setkání členů Rady spolku je možno nahradit pomocí nových technologií, např. konferenčními hovory.
- V pravomoci Rady spolku je prosazovat jeho zahraniční činnost, navazovat kontakty a uzavírat smlouvy o vzájemné spolupráci při výměnných akcích (výstavy, prodej, převádění řemesel aj.)
- V pravomoci Rady spolku je uzavírat pracovní smlouvy s jinými pracovníky i vlastními členy na výpomoc při zabezpečování akcí, hospodářské činnosti či samostatným plněním jiných úkolů.
- Rada spolku jmenuje svého zástupce do různých poradních sborů či organizačních celků, kde reprezentuje zastoupení spolku.
- Rada spolku úzce spolupracuje s odborníky jiných organizací, kteří mohou jakýmkoliv způsobem prospět k naplňování programového zaměření spolku.
- O své činnosti podává Rada spolku zprávu členské schůzi.
- Za představenstvo spolku jedná navenek předseda. V oblasti nakládání s prostředky spolku hospodář společně s předsedou.
- 12 DOZORČÍ KOMISE
- Členy dozorčí komise volí a odvolává členská schůze, je tříčlenná a ze svého středu si volí předsedu.
- Členové dozorčí komise nesmějí být členy Rady spolku.
- Předseda dozorčí komise nebo jím pověřený člen má právo účastnit se schůzí Rady spolku s hlasem poradním.
- Dozorčí komise dbá, aby v činnosti spolku byly dodržovány Stanovy , usnesení členské schůze a Rady spolku. O své činnosti podává zprávu na členské schůzi.
- Dozorčí komise má za povinnost:
- a) projednávat připomínky členů spolku,
- b) kontrolovat 1x ročně běžnou finanční a hospodářskou činnost spolku a dozírat na výdaje a příjmy, uchování majetku spolku,
- c) v případě potřeby plnit také úkoly smírčí,
- d) další povinnosti vyplývající ze zákona, těchto stanov a Vnitřního řádu
- Jednotliví členové Dozorčí komise mají právo kontrolovat, jestli jednotliví členové spolku vyrábí výrobky, na jejichž základě byli přijati do spolku.§ 13 HOSPODAŘENÍ
- Spolek hospodaří na základě rozpočtu schváleného členskou schůzí.
- Příjmy spolku tvoří:
- a) členské příspěvky,
- b) dotace a dary (sponzoři),
- c) příjmy z vlastní hospodářské činnosti, je-li vyvíjena.
- Spolek nabývá majetek a spravuje ho podle obecně platných předpisů.
- Finanční prostředky jsou využívány zejména na:
- a) administrativu,
- b) propagaci činnosti spolku,
- c) vydávání vlastních tiskovin,
- d) cestovní výdaje,
- e) reprezentaci (pohoštění, dary),
- f) financování vlastních akcí,
- g) financování účelových zařízení, jsou-li zřízeny.
- 14 SEZNAM ČLENŮ SPOLKU
- Spolek vede seznam členů.
- Seznam je veřejný a je vyvěšený na webových stránkách spolku.
- Zápisy a výmazy týkající se členství ve spolku provádí hospodář spolku.
- Podáním přihlášky do spolku a přijetím za jejího člena, vyjadřuje tento souhlas se zveřejněním v seznamu členů spolku.
- 15 ZÁNIK SPOLKU
- Spolek zaniká na základě usnesení členské schůze přijatého na žádost alespoň ¼ členů při souhlasu ¾ všech platných hlasů.
- Zrušením hlavního spolku se zrušuje i pobočný spolek.
- S majetkem spolku bude naloženo podle obecně závazných právních předpisů.
- 16 VNITŘNÍ ŘÁD SPOLKU
- Vztah spolku a členů spolku
- Přijímání nových členů
Při přijímání nových členů má Rada spolku právo ověřit si, jestli zájemce o členství skutečně vyrábí výrobky, se kterými se do spolku hlásí.
- Vyloučení členů
Dozorčí komise spolku má právo namátkové kontroly na provozovně řemeslníka – člena spolku. V případě zjištění, že řemeslník jím uváděné výrobky nevyrábí, Rada spolku rozhodne na návrh Dozorčí komise o případném pozastavení jeho členství ve spolku a dá návrh řešení Členské schůzi (dále jen „ČS“). ČS hlasováním rozhodne.
- Zachování řemeslné cti
Každý člen spolku je povinen dbát na zachování řemeslné čistoty svých výrobků a v případě, že vystupuje pod hlavičkou spolku, prodávat výrobky, které svým charakterem odpovídají výrobkům schváleným ČS při přijetí do spolku. V případě, že ho okolnosti nutí změnit řemeslné zaměření, má právo požádat o změnu a předložit své výrobky k posouzení ČS.
Při nedodržení těchto zásad bude postup následující:
- Napomenutí rady
- Rada vyčká 30 dnů reakce řemeslníka – člena spolku
- Rada může pozastavit uvedenému subjektu členství a dá návrh řešení ČS
- ČS hlasováním rozhodne.
- Rozvíjení řemesla
Člen spolku se snaží řemeslo rozvíjet a využívat všech dostupných poznatků v technologii daného řemesla.
- Používání loga
Řádní členové jsou ve svých propagačních materiálech oprávněni používat logo spolku – stylizovanou holubičku. Stejně tak na prodejních akcích, kde prezentují výrobky, se kterými byli přijati do spolku.
- Podmínky účasti na akcích spolku
- Akce spolku
Akcemi spolku jsou myšleny trhy organizované spolkem samostatně nebo na základě objednávky jiného subjektu.
Účast na řemeslnických trzích je pro členy spolku placena pouze v případě, že se organizátor z řad členů spolku domluví s objednavatelem na úplatném zajištění akce.
- Povinnosti organizátora
Povinností organizátora akce je nabídnout účast na akci všem členům spolku, případně s omezením dle požadavků objednavatele. Nabídka je rozesílána mailem – na elektronické adresy členů. Členové spolku, kteří nemají svoji elektronickou adresu, budou obesláni písemně a to pouze v případě, že je na zajištění akce více než 30 dnů.
- Účast nečlenů
Akcí spolku se mohou zúčastnit i nečlenové spolku. Podmínkou je, že se jedná o kvalitní řemeslníky, kteří byli organizátorem akce, z řad členů spolku, přizváni k účasti, a to v případě malého zájmu členů spolku. Při výběru z většího počtu zájemců a řemesel mají členové spolku přednost. Přednostní výběr nečlena je možný i v tom případě, že je objednavatelem požadováno řemeslo, které nemůžeme z řad členů spolku zajistit.
- Cena za uspořádání akce – trhu
Cena je dána vzájemnou dohodou mezi organizátorem a objednavatelem.
- Podmínky odměňování u placených akcí
Účastníci akce jsou odměňováni následovně:
- Řemeslník v kroji, nebo dobovém oděvu, předvádějící řemeslo ve stánku nebo mimo stánek…60% z podílu odměny na účastníka
– Další prodejce účastníka není odměňován.
- Řemeslník, který není na krojovaném trhu v předepsaném oděvu nemá nárok na odměnu.
Členovi spolku, který akci organizuje, přísluší odměna ve výši 30% z celkové odměny. Tuto odměnu nelze bez souhlasu organizátora zkrátit.
Spolek obdrží 10% z celkové odměny za akci.
V případě, že chybí prostředky pro vyplacení odměn řemeslníkům v plné výši, budou tyto poměrně zkráceny.
Přizvaného řemeslníka, který není členem spolku, je možno odměnit stejně jako člena spolku.
V případě, že člen spolku, nebo přizvaný řemeslník, bude prodávat zboží a výrobky, jejichž úroveň neodpovídá požadavkům organizátora , má organizátor akce právo vyloučit tohoto řemeslníka z další účasti na trhu a neposkytnout mu dohodnutou odměnu.
- Hospodaření s finančními prostředky spolku
- Roční příspěvek na činnost předsedy činí 3000,- Kč a je hrazen z prostředků spolku.
- Roční příspěvek na činnost hospodáře činí 2000,- Kč a je hrazen z prostředků spolku.
- Roční příspěvek na činnost ostatních členů rady je 500,- Kč a je hrazen z prostředků spolku.
- Služební cesty a telefonní hovory, nad rámec rozpočtu, pro účely spolku, jsou hrazeny na základě odsouhlasení Radou spolku a to pouze do výše 3.000,- Kč. Ke služební cestě musí dát Rada předem souhlas. Všechny výdaje musí být řádně účetně doloženy. Ze služební cesty musí být podána Radě písemná zpráva.
- Rada spolku hospodaří s finančními prostředky dle plánu hospodaření pro dané období schváleného příslušnou ČS.
- Nad tento schválený plán hospodaření může Rada schválit úhradu služeb nebo nákup zařízení pro spolek jednorázově až do výše 3.000,- Kč.
S těmito rozhodnutími bude členská základna seznámena dodatečně na nejbližší ČS.
- Členské příspěvky
- Jednorázový registrační poplatek činí 50,-Kč.
- Členské příspěvky musí být uhrazeny do 30.6. příslušného kalendářního roku. Výše členského příspěvku činí 600,- Kč/rok.
- Pokud je členem spolku právnická osoba, činí výše členského příspěvku 1.200,-Kč/rok.
- Pokud nejsou členské příspěvky k 31.6. daného roku uhrazeny, má hospodář povinnost písemně vyzvat člena k jejich doplacení. Nedojde-li do jednoho měsíce od písemného upozornění k doplacení dlužné částky, bude následovat druhá upomínka. Pokud ani potom člen do jednoho měsíce nesplní své závazky, bude členství takového subjektu ve spolku, v souladu se stanovami, do konce následujícího kalendářního roku pozastaveno. Po uplynutí této doby je automaticky zrušeno.
- Člen spolku má právo, v opodstatněných případech, požádat o prodloužení splatnosti členských příspěvků. Žádost musí být podána písemně hospodáři spolku nejpozději čtrnáct dní po obdržení první upomínky. O případném schválení žádosti rozhodne Rada na svém nejbližším jednání a o výsledku jednání žadatele bezodkladně písemně vyrozumí.
- Čestný člen má stejná práva jako řádný člen spolku. Čestný člen je osvobozen od placení členských příspěvků.
- Vzájemná komunikace
Vzájemná komunikace mezi Radou spolku, Dozorčí komisí a jednotlivými členy probíhá operativně prostřednictvím e-mailů.
- Právní subjektivita a odpovědnost
Sdružení lidových řemeslníků a výrobců, z.s. má právní subjektivitu na základě zápisu do veřejného rejstříku.
Spolek neručí za osobní závazky svých členů. Členové spolku neručí svým osobním a firemním jměním za závazky spolku.